Перейти до вмісту

13 вересня 2012

3

Як і де оформити карту поляка в Житомирі?

Українці, так само як і громадяни Вірменії, Азербайжану, Білорусі, Естонії, Грузії, Казахстану, Киргизії, Литви, Латвії, Молдови , Російської Федерації, Таджикистану, Туркменістану та Узбекистану отримали можливість оформлювати Карту поляка із вересня 2007 року.

За цей час тисячі наших співвітчизників перевірили переваги Карти, яка, зокрема, передбачає отримання ряду безкоштовних послуг тому, хто приїздить у Польщу. Так, власники Карти безкоштовно отримують візи на перебування в Польщі, що дає право на багаторазовий перетин кордону. Крім цього, вони можуть займатися в Польщі підприємницькою діяльністю на таких же підставах, що і польські громадяни та користуватися там безкоштовною системою освіти на рівні з ними ж. Наявність Карти дозволяє легально працювати на території країни без отримання дозволу на роботу. А ще, маючи Картку поляка, будь-який громадин іншої країни може безкоштовно відвідувати державні музеї у Польщі, користуватися 37-відсотковою знижкою на залізничний проїзд на території країни, користуватися безкоштовною медичною страховкою при нещасних випадках.

Карта поляка багато в чому прирівнює свого власника до громадянина Польщі. Однак, щоб отримати її необхідно знати польську мову хоча б на базовому рівні та вважати її рідною, знати і підтримувати польські традиції та в присутності консула представити документальне підтвердження того, що особа має польське походження. Іншою підставою може бути документ польської організації, який засвідчує активну діяльність особи на користь польської мови та культури або ж польської національної меншини впродовж щонайменше останніх трьох років. Картку видають безкоштовно раз на 10 років із правом поновлення. Водночас, консул може відмовити у видачі Карти поляка, якщо заявник додасть до прохання документи з неправдивими особистими даними або неправдиву інформацію, також якщо заявник дасть неправдиві свідчення, або ж приховає правду, підробить документ, чи використає справжній документ зі злим наміром. Карту поляка не отримають також особи, які вже мають польське громадянство, а також ті, які проводять діяльність спрямовану на порушення безпеки, оборони, політичного ладу чи основних інтересів Республіки Польща.

Директор Польського дому в Житомирі Ірина Першко одна з перших спілкується із тими, хто бажає отримати карту поляка. Каже, за місяць таких записує більше півсотні. Її завдання зареєструвати письмово заяву особи на отримання Карти поляка.

–      Ми приймаємо дзвінки від бажаючих отримати карту, а потім раз на місяць – приблизно у другий четвер кожного місяця – до нас приїздить Генеральний консул Польщі у Вінниці Кшиштоф Швідерек і проводить співбесіду з людьми, – пояснює Ірина. – Я піднімаю трубку і починаю розмовляти з людиною польською. Це елементарні фрази: як звати, контактна інформація, чому хочуть оформити Карту. Зрозуміло, якщо хтось зовсім не володіє польською, то ми можемо запропонувати підучитись ще трохи чи пройти курси польської. Для людей більш похилого віку – 60-70 років, зрозуміло, трохи полегшують умови. Загалом же, серед усіх вікових категорій кількість бажаючих оформити Карту приблизно – однакова.

Водночас, Ірина Першко єдина у своїй родині ще у 2008 році оформила Карту поляка і на власному досвіді переконує, що це досить полегшує проїзд та перебування в Польщі і має свої вигоди.

–      Я дуже часто буваю з робочими поїздками в Польщі і з Картою у мене не виникає ніяких проблем на кордоні. Крім цього, завдяки їй я без особливих перешкод змогла відвідати Італію, а ще побувати безкоштовно у багатьох музеях Польщі, – додає Ірина Першко.

Для отримання Карти поляка в Житомирі необхідно попередньо звернутися за телефонами: 24-66-19 або 067-65-87-407 у Польський Дім і подати прохання, в якому зазначити особисті дані. Потім тих, хто залишив звернення, повідомляють про дату приїзду Генерального консула Республіки Польща у Вінниці і тоді відбувається співбесіда, під час якої консул визначає рівень володіння особи польською мовою. До прохання необхідно додати копії документів, які підтверджують дані, наведені у ньому. Це можуть бути польські документи, що посвідчують особу; акти про цивільний стан; свідоцтва про хрещення чи шкільні свідоцтва; документи, які підтверджують проходження служби у польському війську; документи, що підтверджують факт депортації чи ув’язнення, в яких зазначено польське громадянство, або польське походження особи. Особам, які мають особливі заслуги, польський консул може видати Карту поляка без обов’язкового надання підтверджень. Також під час розмови з особою, яка подає прохання про отримання карти, консул оцінює рівень володіння польською мовою. Карту поляка можуть отримати й діти, якщо Карту має хоча б один із батьків, а другий у присутності консула висловить на це свою згоду. Після досягнення 16-річного віку молода людина повинна особисто дати згоду на отримання Карти поляка. Карта неповнолітнього втрачає свою дію через рік після повноліття.

Юлія Демусь, Gazeta Polska (Газета Польська), № 11 (396) 17 березня 2012

Для отримання Карти поляка в Житомирі необхідно попередньо звернутися за телефонами: 24-66-19 або (067) 658-74-07 до Польського Дому і подати прохання, в якому зазначити особисті дані. Окремо довідкову інформацію про Карту поляка мешканці Житомирщини можуть отримати в Консульстві Республіки Польщі в Житомирі за адресою: вул. Мала Бердичівська, 16-А чи за телефоном 48-15-55, або ж на сайті консульства у розділі «Карта поляка»

Дізнайтеся більше з Житомир

Поділіться своїми думками, залишіть коментар!

Примітка: HTML не допускається. Вашу адресу електронної пошти ніколи не буде опубліковано.

Підписатися на коментарі