Konus твори

твори – українська та зарубіжна література

ЦІЛЮЩЕ ДЖЕРЕЛО ЗЕМЛІ

Творче завдання: доповнити текст власними мірку­ваннями про те, чим загрожує людству недбале ставлення до скарбів природи.

…Наче зірниці, спалахують у моїй пам’яті, обігрівають яс­ною радістю незабутні роки — золоті дні мого дитинства на милій Полтавщині. Дідусь садив мене на віз, і ми вирушали збирати трави. Бабуся ж клала мені на коліна полотняну тор­бинку, що пахла житнім хлібом і смаженим салом. То були сповнені захвату і зачарування мандри в царство зела і древа. Дідусь ніколи не говорив: земля чорна, піскувата, суглинок або солончак, а лиш — матінка-земелька. А де траплялися голі міс­ця, де не родило нічого, казав: захворіла земелька, треба під­годувати, спеціальних трав насіяти, напоїти, і вона родитиме. Дідусь сімдесят п’ять років практикував лікування травами, міг скласти необхідний рецепт із багатьох рослин. Він знав, які трави можна поєднувати, а які несумісні. А ще допомагав хво­рим щирим, ласкавим словом.

А ще в ті давні часи на збір трав у нашому селі нерідко зби­рався цілий гурт. На світанні, коли не бувало роси, люди роз­ходилися по луках і гаях, обачно зрізуючи цілюще зілля.

 

Добрі традиції треба продовжувати й сьогодні. Адже коли людина духовно бідна, то це велике горе в її житті. Душевна черствість, грубість — страшні руйнівні сили для неї і для всіх, хто її оточує. Вони здатні знівечити, зіпсувати все життя. Тре­ба вчитись у природи всього кращого.

…Трави збирали кілька годин, а коли сонце підбивалося вгору, всі сходилися в одному місці. Часто дівчата й жінки на­ривали оберемки красивих квітів. Дідуся це обурювало. Він незлюбив, коли зривають квіти лише для того, щоб помилува­тися й викинути. «Коли вже вам так хочеться, то візьміть ма­ленький пучок на згадку»,— виказував він жінкам. А ще пов­чав, що неправильне поєднування рослин може завдати збитків здоров’ю. Коли бачив, що до букета додають гілки черемхи, то сприймав це як вияв повного незнання й нерозуміння особ­ливостей різних рослин. Черемха виділяє синильну кислоту, і коли поставити в кімнаті в’язанку квітів з кількома гілками черемхи, то невдовзі приміщення наповниться отруйними ре­човинами. Майже всі зірвані квіткові рослини виділяють ефір­ні речовини, що шкідливо діють на здоров’я.

Знищуючи без розбору багато квіткових рослин, люди­на робить зло не тільки їм, але й собі — адже в природі все взаємозв’язане.

Віковий народний досвід траволікування визнаний як у на­шій країні, так і в цілому світі. Цьому сприяли десятки по­колінь знавців, що вивчали властивості трав, застосовували їх, складали і перевіряли на практиці сотні рецептів, пильно переймали попередні знання. Вони доповнювали народний до­свід власною практикою, були вірні обраному шляху, бо усві­домлювали величезні можливості траволікування у відновлен­ні функцій організму. Нині фітотерапія стала повноправною галуззю медицини і багато її положень підтвердилося лабора­торними дослідженнями.

(400 сл.)                                                                   (За Л. Павленко)

Автор: admin. Рубрика: 10 клас. Коментування вимкнуто

Цю статтю коментувати нііззя.