Перейти до вмісту

12 травня 2013

3

Навчання у Польщі: як вступити в польський вуз з Картою Поляка?

polska

Witam państwa. Всім привіт.

З моменту введення “Карти Поляка” кількість українців, які навчаються або планують навчатись у Польщі збільшилась у рази. Причому українці складають десь 25% іноземних студентів в Польщі!
Що і казати, я сам почав планувати (хоча я вже і втратив 2 роки після випуску…), часу в мене все менше і менше, але час ще є, адже я вступаю не на перший курс, а одразу в магістратуру, тому строки трохи більші.Чому я вирішив саме так? В аспірантуру іти буде дуже складно з самого старту, адже рівень польської в мене не ідеальний (хоча в мене і є український диплом магістра і я міг би теоретично вступати в аспірантуру). Можна було одразу шукати роботу, але знайти щось нормальне, не маючи їхнього диплому буде ну дуже складно.

Отже, у чому полягає перша проблема. Якщо у вас немає польського походження, а тим більше Карти Поляка, то Ви можете вступати в Польщу тільки як іноземець. Я вже казав раніше, що Карту Поляка можна отримати і без польського походження, працюючи 3 роки на полонійну організацію, але це більше фантомний варіант, нiж 100%-ний. Ліпше вже шукати якусь міжнародну програму, яка б могла профінансувати Вас повністю, та ще й забезпечити стипендією. І такі програми дійсно є, але вимоги там відповідні – у Вас повинні бути дуже хороші успіхи у навчанні, та й окрім того там може бути значний конкурс…

Якщо ж Ви маєте Карту Поляка, то можливості для Вас будуть зовсім іншими.
По-перше, можна буде легко отримати візу на рік, а це вже хороший початок, адже для звичайних українців оформлення візи – досить серйозна проблема.
По-друге, не потрібна страховка, яка теж коштує досить дорого.
По-третє, Ви зможете вступати у вуз на тих самих правах, як і поляки, отже буде можливість навчатись безкоштовно. Але тут також потрібно розуміти. Навчання то безкоштовне, але й ніякої стипендії Ви зі старту отримувати не будете. Так, за хороші успіхи у навчанні можна буде претендувати на якусь соціальну стипендію, або ж від університету чи якоїсь організації, але далеко не факт, що саме Вам її призначать.

Тому варто розглянути інший варіант. Стипендія Уряду Польщі від Консульства, але знову ж таки там потрібне польське походження (Карту Поляка мати необов’язково, але зрозуміло, якщо у Вас вже є можливість її оформити, то варто це зробити). Як я вже зрозумів, стипендію цю дають далеко не всім.

Якщо Ви вступаєте на перший курс, то всі документи подаються лише в Консульство, профільні екзамени теж можна там здати. Ну і після цього одразу отримати відповідь. Як мені розповідали, часто пропонують вступати на зерувку (zerówka) – це типу підготовчий рік – вивчаєш мову, готуєшся до екзаменів – і через рік вступаєш.

Що стосується вступу в магістратуру, тут якось все зовсім розпливчасто. Мені сказали, що спочатку треба подати всі документи в вуз, отримати від них відповідь про зарахування або про те, коли будуть вступні екзамени (за наявності таких). Лише після того – йти в Консульство і пробувати подавати на стипендію.  Знову ж таки, проходити співбесіду, схожу як на Карту Поляка, і чекати на відповідь.

Що стосується документів, які потрібні для вступу в магістратуру в Польщу, то це:

– диплом бакалавра з додатком, на який потрібно поставити апостиль (печатку Міністерства освіти) + зробити переклад на польську; /нострифікація диплому проводиться вже в Польщі, її можна зробити вже після вступу/
– медична довідка + переклад на польську;
– мовний сертифікат (може не вимагатись, або можна пройти тест на місці безпосередньо в університеті);
– анкета/заява (можна її мабуть написати також в самому вузі);
– копія закордонного паспорта;
– віза;
– страховка (мабуть, для власників КП вона не потрібна, точно не можу сказати).
– фото 3,5 на 4,5 см.

Звичайно, список цих документів може змінюватись в залежності від обраного Вами вузу, але я думаю, що цього має бути достатньо. Можна зібрати, і пробувати подавати в різні вузи. Мабуть, я так і буду робити.

Поділіться своїми думками, залишіть коментар!

Примітка: HTML не допускається. Вашу адресу електронної пошти ніколи не буде опубліковано.

Підписатися на коментарі