Перейти до вмісту

21 березня 2014

3

Навчання у Польщі: перші кроки

Привіт всім. Загальна інформація про перші дні перебування знаходиться тут.

В цій же статті поговоримо саме про навчальний процес. Від самого початку.

Отже, перше. Подача документів та інші формальності. Зазвичай на це витрачається досить багато часу. Але рекомендую не залишати це все на потім, страховка, медогляд, реєстрація в системі Usos (віртуальний деканат) і т.д. – це просто необхідні речі. Сам переконався в цьому.

Вибір спеціалізації. В більшості випадків мова йде вже про магістратуру. В мене вибір був одразу, відповідно до цього і вибирався розклад. На деяких спеціальностях вибір спеціалізації може бути після 1-го семестру або ж 1-го року.

План занять – зазвичай розміщується на сайті. Але іноді буває, що доступ до нього обмежений. Тоді варто запитати в деканаті.

А далі поговоримо про те, як діяти далі, щоб не вилетіти з вузу :)

1. Ходити на всі заняття – навіть якщо окрім тебе нікого не буде. Не один раз траплялось, коли я був сам на парі. Причому на лекції. І для мене її читали всеодно. Ну і відповідно, треба писати конспекти. Все, що встигаєш записати – стане потім у нагоді. Крім того, якщо ходиш на всі заняття, викладач завжди добре віднесеться до тебе на екзамені, навіть якщо чогось і не будеш знати. Що цікаво, на деяких практичних заняттях дозволяється одна “н”-ка, на деяких більше. І відробити їх неможливо. Можуть просто не допустити до екзамену.

2. Консультації. Запитай у викладача, яку літературу можна почитати з даного предмету, коли прийти на консультації і яка форма здачі екзамену. Бо іноді це може бути презентація, інколи усний екзамен, тести і т.д. Іноді залік ставиться просто так всім.

3. Робити все вчасно. Тобто, задають якусь роботу, не відкладай на потім. Більшість поляків відкладає, а ти можеш одразу стати кращим. Так як ближче до сесії все починає накладатись і здати все буде дуже складно.

4. Розраховуй сам на себе. Так, на початку дуже складно, оскільки триває адаптація і рівень володіння мовою зазвичай не дуже високий. Але пройде місяць чи два, і ти зможеш все зробити сам, без допомоги інших. Часами на допомогу інших не варто розраховувати. Як я казав раніше, поляки полюбляють відкладати все на потім. Вони якось зроблять все в останній день, а ти можеш і не встигнути.

5. Другий термін і варунек. Якщо ви ще не знаєте, то в Польщі 2 сесії – звичайна і поправкова. Тобто, протягом 2-х тижнів маєте екзамени, потім перерва, а потім сесія поправкова. На сесії поправковій завжди має бути хоча б одна перездача (2-й термін). Ну і в залежності від того, скільки осіб не здасть після 2-го терміну, можуть бути наступні терміни (казали, що бувало і до 7-ми перездач :) ). Якщо ж не здало лише кілька осіб, то наступних термінів може і не бути. Викладачі не зобов’язані їх робити. Ось тут і настає критичний момент. В залежності від вузу і року навчання, можна брати варунек (повторний курс) з одного (найчастіше) або ж кількох предметів. Якщо довзоляється варунек лише з одного предмету, а Ви не здали два, то автоматично відправляєтесь на повторний курс (“повтурка”). Але Ви не можете вже бути на бюджеті, а маєте платити за навчання. Якщо це перший курс, то можна подати документи з початку і все буде з нуля (Ви знову на бюджеті). Якщо 2-й курс і вище, потрібно іти на “повтурку”, або ж кидати навчання. Якщо ж у Вас тільки “варунек” (повторний курс з одного предмету), то Ви просто через рік приходите і здаєте той самий екзамен (за рік, думаю, можна вже підготуватись). Оплата за варунек – порядка 300 зл для українців, які навчаються з Картою Поляка або ж безкоштовно для стипендистів Уряду Польщі або тих, хто навчається на платному.

Якщо говорити про першу сесію, то після неї відсіюється дуже багато людей. Іноді до 50% і більше. Для поляків це нормально, вони часто вибирають спеціальність, їм не подобається, кидають. Якщо ж їдеш з України, то я думаю, треба вже навчатись, навіть якщо і не дуже подобається. Тому з вибором спеціальності треба не гарячкувати, а подумати серйозно, навіть поїхати подивитись лекції і розклад за рік-півроку до вступу.

Успіхів вам!

Дізнайтеся більше з Міжнародні програми, Навчання
  1. anon
    6 Тра 2014

    Хотів запитатися, а як з армією? Як тебе відпустили закордон?

    Відповіcти

Trackbacks і Pingbacks

  1. Порівняння навчання в Україні і в Польщі | Конус – український блог!

Поділіться своїми думками, залишіть коментар!

Примітка: HTML не допускається. Вашу адресу електронної пошти ніколи не буде опубліковано.

Підписатися на коментарі