Перейти до вмісту

2 травня 2014

Державний чи приватний вуз в Польщі? Що обрати?

Мені часто задають питання про те, які вузи в Польщі кращі – приватні чи державні.

Якщо говорити про тих, хто має Карту Поляка, то в більшості випадків в державних вузах вони мають хоча б стипендію, яка в приватних не передбачена. Тому стаття буде для тих, у кого немає Карти Поляка.

Отже, завжди є різні програми, по яким можна вступити до польського вузу на безкоштовне навчання. Так, без стипендії, але хоча б безкоштовно. Наприклад, Сілезький університет у Катовіцах виділяє по 2 місця на кожну спеціальність. Найчастіше рахують або ж Ваш середній бал, або оцінки з кількох предметів у Вашому атестаті. Зрозуміло, що на деякі спеціальності там конкуренція вища, на деякі – її взагалі немає. Разом з рейтингом оцінюється також знання польської мови – пишуться тести як в Україні, так і в Польщі. Але справа в тому, що далеко не всім подобається цей вуз, ну і саме місто.

Наступний варіант – програма Тераз Вроцлав. На офіційному сайті Ви можете почитати правила. Шанси є завжди, хоча і конкурс там досить високий.

Коротше кажучи, розглянемо варіант, коли Ви не пройшли ні за тою, ні за іншою програмою або ж просто хочете в інше місто/інший вуз.

Тут постає вибір - приватний чи державний вуз? Скажу одразу, в державному вузі потрібно платити порядка 3000 євро на рік (може відрізнятись в різних вузах). В деяких приватних так само дорого, але в більшості ціни дешевші.

Не будемо говорити про ціни. Тепер поговороимо про рівень. В приватних університетах зазвичай набагато легше навчатись, зовсім інше відношення до іноземців. Адже, із Вашої плати утримується приватна вища школа. Тому вони зацікавлені, щоб Ви все здали. Якщо Ви хочете “просто пожити” у Польщі, і собі спокійно без напрягів навчатись, то рекомендую Вам приватний вуз. Звичайно, державний диплом вважається більш престижним, але для українців і так наврядчи можна буде знайти роботу по спеціальності.

Навчання ж у державному вузі часто може закінчитись повним розчаруванням. Мало того, що Ви платите шалені гроші за навчання, за це Ви не отримуєте жодної віддачі. Тобто, до Вас відносяться абсолютно так само, як і до поляків. Ніяких знижок, як для іноземного студента, немає. Те, що Ви погано знаєте мову, тільки Ваша проблема.

Коротше, якщо Ви не пройшли по програмам, про які я писав, сумніваюсь, що Ви “потягнете” навчання у іншому, більш престижному державному вузі. Хіба що тільки Вас кардинально не влаштовує Вроцлав або ж Катовіце.

Для особливо видатних студентів є також програма Стефана Банаха. Тобто, стипендія 1350зл для студентів з колишнього СНД. Не думаю, що пройти туди важко, я просто пізно про неї дізнався, якшо говорити конкретно про мене. Але хочу сказати, що список спеціальностей по цій програмі також обмежений.

Хотів ще сказати, що пріоритетними до навчання в Польщі є “kierunki zamawiane”, тобто керунки, на яких люди з Картою Поляка, крім соціальної стипендії, можуть отримувати також і державну :) А це вже більш-менш. Але і досить складно навчатись, якщо взагалі можливо для студнта з України там все здати…

Поділіться своїми думками, залишіть коментар!

Примітка: HTML не допускається. Вашу адресу електронної пошти ніколи не буде опубліковано.

Підписатися на коментарі