Перейти до вмісту

Останні записи

4
Лип

Студенти з Erasmus і з України в Польщі. Проблеми інтеграції

Одна із головних проблем, які постають перед Вами в Польщі, це пошук друзів і налагодження контактів.
Низький рівень польської мови може поставити Вас в скрутне становище: Вам буде дуже складно відшукати польських друзів і з ними спілкуватись, особливо на самому початку. Не дуже приємно, погодьтесь, але такі умови ідеальні для вивчення мови. Саме в такій ситуації у Вас будуть значно більші шанси вивчити мову.

Але досить часто в польських вузах є такі само, як і Ви, студенти з України. Мало того, з кожним роком їх все більше і більше. Тому досить легко знайти середовище спілкування, зручне для Вас. Але іноді це грає злий жарт. Спілкуючись досить часто рідною для Вас мовою Ви не зможете інтегруватись або ж асимілюватись в Польщі. Але, зрозуміло, якщо з Вами будуть навчатись Ваші земляки, Ви автоматично будете до них тягнутись і Вам ніколи не буде зручно спілкуватись з ними іноземною мовою.

Багато хто із України тільки і мріє про те, щоб поїхати і назавжди залишитись в Польщі, вивчити мову, знайти роботу і т.д. Але іноземна мова ніколи не стане для Вас рідною, пам’ятайте про це. Втім, подібність української і польської, подібність ментальна дозволила вже багатьом на високому рівні оволодіти польською мовою та почувати себе у Польщі, як “риба у воді”. А відмова від українського громадянства на користь польського взагалі перетворить Вас на справжнісінького поляка :) Ще хочу відмітити те, що багато студентів з України з великим бажанням вивчають польську мову, що не скажеш про друзів із …

Мова йде про студентів (в більшості випадків ЄС), які навчаються у Польщі за програмою Erasmus. Так ось, у більшості таких студентів бажання вчити польську навіть на початковому рівні абсолютно відсутнє! За семестр навчання іноді не можуть привітатись польською, сказати дякую і т.д. Сором та й годі, а в першу чергу неповага. Мовляв, навіщо мені взагалі вчити польську, якщо я із більш розвиненої країни. Відмовки про те, що мова для них складна, не приймаються.

Зрозуміло, що здавати таким студентам теж значно легше, ніж українцям. Я не отримав жодних знижок за те, що я українець. Тобто, викладачі розуміють, що мені явно складніше, ніж іншим, але іноді навіть незнання мною мову вони трактували просто як тупість. Не хотіли додатково пояснювати, неприємно про це говорити. Але що мені жалітись. Приїхав, то маю собі інтегруватись і вчити мову. З часом, думаю, все буде значно легше. Студентам з Європи часто поставлять досить хороші оцінки і оцінять їх, вважаючи іноземцями і обов’язково будуть зважати на рівень знання мови.

Але про що я хотів поговорити саме у цій статті. Основна різниця між українським студентом в Польщі і студентом з Еразмусу полягає в тому, що перший завжди старається вивчити польську на високому рівні і досить погано знає англійську, а останній добре знає свою рідну мову і англійську і доволі слабко знає польську. Ось тому таким студентам буде дуже складно подружитись. З відмінностями мовними існують і ментальні відмінності, інтереси і т.д.Та і елементарна відсутність спільної “мови”, щоб повноцінно спілкуватись.

Так, винятком можуть бути студенти, які вивчають філологію. Наприклад, український студент, вивчаючи англійську філологію, спробує інтегруватись в середовище студентів з Еразмусу, щоб покращити свій рівень англійської. Іноді і серед європейських студентів трапляються такі, хто вивчає польську філологію. Ось саме таких мені пощастило зустріти. Хоча ми розмовляли однією мовою, вони всеодно тяготіли до англомовного середовища.

Можливо Вам хочеться сказати мені: вивчи собі англійську і польську, та і спілкуйся з усіма. Можливо, в мене немає мотивації вчити англійську (так, я розумію дуже багато англійською, але розмовляю дуже слабо). Кілька чоловік в самій Польщі порадили мені вчити саме англійську, адже так я зможу розвиватись далі. Думаю, слушна ідея.

Взагалі, інтеграції у певне мовне середовище – цікава тема до роздумів.

2
Лип

Про VAB банк. Частина 2.

Мій попередній відгук про VAB банк був досить хороший. Але в суворих сучасних умовах далеко не всі банки справляються зі своїми завданнями.

Так ось, у VAB банку існують обмеження на видачу грошей. Банкомати їхні вже з лютого не поповнюються, в касі можна забрати лише 1000 грн в день, і то, тільки тоді, коли ці гроші є в касі (таке рідко буває). Так як у мене є картка і проценти нараховуються на неї, я можу знімати 500 грн в мережі “Атмосфера” щодня або ж витрачати через торговельну мережу (термінал) у будь-яких кількостях. Краще, ніж нічого, але всеодно незручно, якщо потрібно буде забирати велику суму.

В кого ж немає картки, ситуація виглядає трохи гірше. Потрібно дзвонити завчасно на відділення і питати, чи немає в касі грошей =( Подавати в суд чи щось типу такого думаю мало допоможе. Тому потрібно буде всеодно оформити картку і знімати по 500 грн в день + витрачати в магазині, а решту відкладати на наступний депозит. Навіть, якщо ситуація з банком не покращиться, це найкращий варіант.

Тому, якщо вирішили покласти свої гроші в цей банк (тут завжди дуже високі відсотки), то потрібно почекати, поки ситуація стане ліпшою. А так би радив класти гроші до інших банків з нижчою ставкою. Хоча банк “Форум” мав низькі відсотки, він взагалі припинив свою роботу. Тому зараз вже і не вгадаєш, де ліпше зберігати свої заощадження.

26
Чер

Порівняння навчання в Україні і в Польщі

За рік навчання в Польщі я вже можу порівняти, чим відрізняється система освіти в Україні і в Польщі. Як вступити в польський вуз і які умови навчання.
Дещо я вже писав в попередніх статтях, але хотілося б зібрати все в купу.

1. Вступ і умови навчання.
Вступ на 1-й курс на магістратуру – суттєво відрізняється. Основним чинником, який впливає на можливості вступу – це польське походження. Для осіб польського походження є стипендійні програми як на 1-й курс, так і на магістратуру. Крім того, маючи польське походження, Ви можете отримати Карту Поляка і вступати абсолютно на таких самих умовах, як і поляки. Тобто, з можливістю отримання соціальної, наукової і (або) спортивної стипендії (можна отримувати всі одночасно). Причому соціальна – залежить від доходів у Вашій сім’ї (у мене вона виходила дуже маленькою, тому я і вступав через консульство і маю Стипендію Уряду Польщі), а наукова і спортивна – відповідно від успіхів у навчанні або від спортивних досягнень. Одразу скажу, що отримати дві останніх досить мало шансів. Якщо ж у Вас немає польського походження, абсолютно не потрібно розчаровуватись. Зараз інсує безліч програм, особливо в магістратуру, по яким Ви можете оотримувати ну дуже пристойну стипендію (наприклад стипендія Стефана Банаха 1350зл). Також є можливість безкоштовного навчання, наприклад Сілезький університет пропонує близько 200 безкоштовних місць (зазвичай по 2 на спеціальність) для студентів з України без Карти Поляка. Хоча і без стипендії, але ж безкоштовно (плата за навчання в державному вузі складає десь 3000 євро). Програма Тераз Вроцлав теж пропонує безкоштовні місця, але конкурс там зазвичай більший (пам’ятайте, шанси завжди є). Вступати в приватний вуз або ж вступати на платне навчання я б не радив, просто не бачу в цьому сенсу. Якщо Ви не проходите конкурс на безкоштовне навчання або на якусь стипендію, то варто спробувати через рік або ж взагалі закинути цю ідею :( Отже, я вступав через Консульство і стипендія моя складає 900зл.
Раджу читати мої попередні статті на цю тему:

Про навчання у Польщі (вступ до польсокго вузу):
Навчання у Польщі: як вступити в польський вуз з Картою Поляка?
Навчання у Польщі з Картою Поляка. Частина 2/
Навчання у Польщі з Картою Поляка. Підводимо підсумки.
Навчання у Польщі – міфи.

Про Карту Поляка:
Як і де оформити карту поляка в Житомирі?
Карта поляка в Житомирі – як подати заявку?
Карта поляка: не здав екзамен
Карта поляка: буду здавати знову
Карта поляка – друга спроба. Що потрібно знати перед здачею?
Здав на карту поляка в Житомирі. Що питають на співбесіді?
Як забрати Карту Поляка в Житомирі

Про подачу документів:
Як подати документи на апостиль?
Як подати на візу в Польщу в Житомирі. Як оформити польську візу в Житомирі
Подача документів на польську візу в Житомирі. День подачі
Як я робив переклад в житомирському бюро
Співбесіда у Вінницькому консульстві щодо стипендії Уряду Польщі для навчання в магістратурі.

2. Чому я обрав Сілезький університет, а не будь-який інший?
Все просто. Тут не було мовного тесту (для тих, у кого КП), не було вступних екзаменів і вони максимально швидко вислали мені згоду, яка була потрібна для консульства. Тобто, потенційно писав і у інші вузи, але вони мені не пасували. Хочу сказати одразу, що вузом я не дуже задоволений, як і містом проживання, але все ж.

3. Перші кроки і проблеми з мовою.
Вийшло так, що відповідь від організації, яка давала мені стипендію, прийшла занадто пізно і я приїхав на 2 тижні пізніше, ніж очікувалось. Мені сказали, що місце в гуртожитку зарезервоване, але я приїхав, і тільки тоді мені почали шукати місце. Зрозуміло, що ніхто мене не зустрічав і нічого мені не пояснював. Перші дні було досить складно, особливо тяганина з документами і все інше. Найгірше в мене було зі знанням мови, адже я вчив колись перші три роки в школі, а також останній рік сам. Зрозуміло, що рівень цей невисокий і цього ой як не вистачало для навчання (як вивчати мову самостійно, читайте у дописі Як вивчити польську мову?). Правда, одразу записався на безкоштовні мовні курси від вузу і рік відходив на них, але не скажу, що вони багато мені дали. Особисто моя трагедія полягала у тому, що я після 2-х тижнів потрапив у лікарню, про це я вже писав раніше, тому не буду на цьому концентрувати увагу. Хоча перша сесія була дуже складною саме через цей випадок :(
Моя попередня стаття: Навчання у Польщі: адаптація. Перші дні в Польщі. Про мою першу сесію читайте тут і тут.

4. Методика викладання у Польщі. Про це я писав вже раніше. Якщо діяти правильно, можна все здавати. Потрібно тільки зрозуміти, що часто п’ятірок, як в Україні, взагалі нікому не ставлять. Читайте також про навчальний процес у одному з моїх дописів.

5. Чому багато українських студентів виганяють вже після першої сесії?
Основна проблема, з якою стикнулися студенти на першому році навчання – вони вважали, що все легко здати. Часто говорять про вільне відвідування пар у Європі. Нічого такого немає і близько! Часто відмічають навіть на лекціях, хоча не мають права цього робити. А на практиках взагалі. Іноді, пропустивши 2 чи 3 рази практики, можна просто не здати предмет (якщо не буде довідки, наприклад). А ще, іноді дають лише 2 шанси на здачу екзамена. Тобто – перший термін і перездача. Третього терміну просто не дають!!! І це кінець. Зрозуміло, хто часто не ходив на пари і потім не здав, їм немає чого жалітись. А є такі серед моїх знайомих, хто ходив практично на все, і потім не здав. Тому, вибір напрямку навчання досить важливий. Вибравши складний керунок, можна просто не здати потім, навіть викладаючись на 100%.

6. Висновки. Хоча спеціальність у мене і технічна, але вуз у мене гуманітарний. Тобто, основне завдання в Україні у мене було – вирішувати практичні задачі, а в Польщі – накопичувати теоретичні знання. А робити це я не дуже люблю. Потрібно просто “зубрити” теорію, навіть якщо немає жодного застосування… Часто я задаю питання: “А для чого це мені взагалі?” Коли ж дають якісь практичні завдання, то іноді я вже здаю краще, ніж поляки. Можна здавати краще вже на 2-й сесії (на 1-й тривала адаптація). А далі взагалі має бути все супер, особливо на магістратурі.

Хто планує вступати в цьому році – бажаю успіху. А я буду і надалі ділитись своїми враженнями, але вже з наступного навчального року, який стартує з жовтня :)

22
Чер

Знижено ліміт на безкоштовне ввезення товарів до 150 євро

Неприємна новина, що стосується не тільки покупок в магазині iherb. Відтепер всі посилки, ціна яких перевищує 150 євро (раніше ця сума була 300 євро), підлягаюсть митним зборам. Оскільки iherb не може зазначати ціну товарів нижчою, ніж вона є насправді, на всі посилки діє саме таке обмеження.

Втім, замовляючи з Китаю або з інших магазинів, Ви зможете попросити зазначити меншу суму (звичайно, в межах розумного, щоб не виникало підозр).

Ну і найголовніше, про що я вже казав і раніше, потрібно замовляти державними службами доставки. Тобто, державною поштою, або ж EMS (теж вважається державною). Причому dhl global mail від iherb теж в кінцевому випадку передається на пошту, тому замовляючи там, теж можете бути впевнені, що все буде добре, оскільки посилки, відправлені державною поштою, у 99% випадків не потрапляють на митний контроль. Посилки ж, замовлені приватними служюами доставки, у 100% випадків потрапляють під контроль, і Ви сплачуєте за ПДВ, мито, та різним службам. У результаті можна заплатити більше, ніж коштує товар + тяганина.

Тому запам’ятайте, тільки державна пошта і тільки до 150 євро :)

20
Чер

Про польcьку залізницю (PKP)

Хотів би поділитись враженнями від польскої залізниці, послугами якої користуюсь досить часто. Користуюсь переважно поїздом в керунку Перемишль-Катовіце. Іноді це взагалі єдиний варіант, який мені підходить.

Отже, з самого початку. Оскільки я студент польського вузу, то маю знижку 51% на послуги PKP (polskie koleje państwowe). Втім, навіть просто з Картою Поляка я буду мати всеодно знижку 37%. Чесно кажучи, якби не було цієї знижки, я б і не користувався цим видом транспорту.

Білет Перемишль-Катовіце коштує порядку 30 злотих (120 гривень) і подорож триває 7-8 годин (відстань приблизно 300 км). Але найцікавішим є те, що кожного разу може бути інший поїзд, від цього часто залежить комфорт Вашої подорожі. Кілька разів я натрапляв на нові потяги – з кондиціонером і по 6 місць в вагоні-купе або ж з місцями в окремому вагоні без поділу. То було досить зручно і мені навіть сподобалось. В таких потягах також були і розетки, а на деяких напрямках є і безкоштовний wi-fi.

Забув сказати, що українські туристи будуть досить сильно здивовані, адже треба буде купувати “сидячі” місця за ціною, дорожчою ніж в Україні вагон-купе з місцем до спання і постіллю. А якщо ви натрапите на старий польский поїзд, в якому по 8 місць у купе, то це просто жахіття. Особливо, коли всі місця будуть зайняті. І такі випадки бувають часто, особливо коли українські студенти їдуть на навчання або ж повертаються на свята додому (це якщо говорити про потяг з Перемишля або ж до Перемишля).

Також часто польську залізницю вибирають тому, що просто немає іншої альтернативи на певні керунки. Той же polskibus їздить далеко не по всім напрямкам і можливо, не так часто, як потяги PKP.

Білети на потяг можна купити через інтернет або ж у касі. Причому Вам продадуть білет навіть тоді, коли не буде вільних місць. Тобто, Ви будете сидіти в коридорі :) Але якщо Вам просто конче необхідно кудись дістатись, то такий варіант теж досить непоганий.

Але я хотів розказати у цій статті зовсім про інше. А саме про мою вчорашню подорож. Білет я хотів купити на день раніше, але мені видавало помилку. Повідомлення в службу підтримки проблеми не вирішило і я пішов на залізничний вокзал. Цікаво, що там теж не могли мені продати білет на той поїзд. І мені навіть не пояснили, що з ним сталось. Отже, вкінці-кінців я купив білет перед самим виїздом, але на цьому проблеми не закінчились. Як виявилось, той поїзд спізнився потім на годину. Правда, про це було повідомлено. І ось, за 20 хвилин до його відправлення, я пішов на 4-й перон. На вокзалі оголошувалось, що той потяг прибуде саме на 4-й перон і на табло відображалось те саме. Ну там я його і чекав. Але випадково почув, за кілька хвилин до відправлення, що потяг буде відправлятись не з 4-го перону, а з 3-го (зазвичай, такі повідомлення майже не чути і потрібно прислухатись, і оголошують тільки лише польською, а не, наприклад, англійською для іноземців)! І буквально за кілька хвилин до відправлення я перейшов на потрібний перон і сів на потрібний потяг. Але ж це просто жах! Потяг запізнився на годину, та ще й потім не на той перон прибув! Ось вам і Європа.

Тому, навіть не знаю, чи варто рекомендувати вам цей транспорт. Варто шукати альтернативи. Якщо ж не знайдете, то варто з цим змиритись. Можливо, з часом ситуація покращиться. Будемо сподіватись, що покращиться!